Dubrovnik

Nie bez powodu ponad pół wieku temu George Bernard Shaw powiedział o Dubrowniku: "Ci, którzy poszukują raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika". To wyjątkowe miasto jest określane "Perłą Adriatyku". Dubrownik jest położony w malowniczej okolicy, otoczonej kilkoma wyspami, które również warto zobaczyć: Mljet, Lokrum i Elafiti.

Dubrovnik

Piękną, jednorodną stylistycznie Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, których długość wynosi prawie 2000 m. Na Starówce (Stary Grad) niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice. Kamienne są również zabytki, a także wspomniane mury, po których można obejść miasto dookoła. Dubrownik to miasto o pięknej architekturze, równo zaznaczonych i prostych kształtach, które stanowi swoistą kamienna rzeźbę.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Bramy Pile. Stradun, główna kamienna ulica Starego Miasta, rozciąga się od wieży zegarowej do drugiego końca miasta. Po drodze będziemy mogli obejrzeć niemalże wszystkie zabytki Dubrownika, ponieważ wszystkie są zlokalizowane w obrębie Starego Miasta. Znajduje się tu m.in. Wielka Fontanna Onufrego (XV), nawowy Kościół Zbawiciela (XVI), Klasztor Franciszkanów (XIV), jedna z najstarszych w Europie synagog z XV wieku, Pałac Sponza (XV), Muzeum Marina Drżica poświęcone jednemu z największych chorwackich poetów i jedyne w kraju Muzeum Teatru. W Dubrowniku można odwiedzić działającą po dzień dzisiejszy najstarszą w Europie aptekę (działającą od 1317 roku). Poza wieloma zabytkami, Dubrownik proponuje również turystom wiele wydarzeń kulturalnych. Jedną z ważniejszych imprezą jest Letni Festiwal "Libertas" (sierpień). W tym czasie w wielu miejscach w mieście organizowane są spektakle teatralne oraz koncerty muzyczne.

Położenie geograficzne miasta sprawia, że jest tu przyjemny klimat i bogata flora, które sprawiają, iż będąc w Chorwacji nie sposób ominąć ten "raj na ziemi".