Regiony Chorwacji

Chorwacja z północy na południe i ze wschodu na zachód - informacje.

Chorwacja Północna

Chorwacja Północna jest regionem rzadziej odwiedzanym przez turystów, co nie oznacza, że nie jest interesujący. Jest to kraina żyznych, rolniczych ziem, na których uprawia się kukurydzę, tytoń i słoneczniki. Jeśli marzysz o wypoczynku z dala od zgiełku nadmorskich miasteczek, powinieneś wyruszyć na północ od Zagrzebia. Tam w otoczeniu serdecznych Chorwatów i w bliskim kontakcie z naturą odpoczniesz i wycisz się.

Na obszarze Chorwacji Północnej znajduje się wiele zamków oraz rozległych, malowniczych winnic. Nic wiec dziwnego, iż północna część Chorwacji słynie ze znakomitego wina, które można zakupić niemalże na każdym kroku. Dodatkową atrakcją tego regionu są lecznicze wody oraz gorące źródła.

Chorwacja Północna to region kulturowo zbliżony do Polski - usposobienie i mentalność tutejszych mieszkańców przywodzą na myśl Polaków.

Chorwacja Środkowa

Chorwacja Środkowa stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy Północą kraju a wybrzeżem. Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zagrzebia krajobraz zmienia się diametralnie. Miejsce nizin i niewielkich wzgórz zajmują coraz bardziej strome zbocza. Chorwacja Środkowa to region, w którym piękno natury łączy się z duchem przeszłości i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Chorwacja Środkowa leży w dorzeczu rzek: Savy, Dravy i Mury. Jest to obszar romantycznych, średniowiecznych twierdz, miejsc pielgrzymek oraz zamków, z których najsłynniejszy - Trakošćan - w czasach teraźniejszych został przekształcony w muzeum. Znajduje się tutaj barokowe miasto Varaždinu, ze starannie urządzonymi parkami i najwspanialszym pomnikiem architektury parkowej - miejscowym cmentarzem, na którym tuje zostały uformowane w parawany i arkady.

Nie można zapominać, iż po działaniach wojennych w latach 1991-1995 teren Środkowej Chorwacji jest słabo zaludniony. Dlatego opuszczone i zniszczone domy stanowią element krajobrazu tej części Chorwacji. Niemniej wiele zabytkowych budynków zostało odrestaurowanych.

Warto odwiedzić:

 • Miasteczko Krapina - znane ze znalezisk archeologicznych (szczątki "praczłowieka Karpińskiego").
 • Karlovac - jest piękne zabytkowe miasto, zbudowane na planie sześcioramiennej gwiazdy (koncepcja idealnego miasta renesansowego), otaczają go rzeki i zalesione wzgórza. Nad całością dominuje góra Klek, z która wiąże się legenda o czarownicach z Kleku.
 • Sisak - miasto charakteryzuje specyficzna, drewniana architektura. Rejon miasta Sisak jest znany z uzdrowiska termalnego Topusko oraz rozległego, bogatego w chronione gatunki roślin i zwierząt parku przyrody Lonjsko polje.
 • Varazdin - miasto, które łączy w sobie morze zieleni z pięknymi zabytkowymi budynkami barokowymi. Oprócz bogatej oferty kulturalnej Varazdin kusi kompleksem leśnym Trakoscan, na którego terenie znajduje się zamek przekształcony w muzeum oraz trzy pomniki przyrody z trzema jaskiniami.

Istria

Istria to największy półwyspem Adriatyku w kształcie serca. Mówi się o niej Terra Magica, ponieważ łączy w sobie różnorodne pejzaże, a ponadto wiele grup etnicznych i językowych. Jest to obszar wielkich różnic, które współgrają ze sobą, tworząc niezapomnianą atmosferę. Nazwa półwyspu pochodzi od imienia czarodziejki, która uwodziła przybywających na Istrię. Nie mogąc się oprzeć jej czarowi, zapragnęli powrócić tu na zawsze. Istrię tradycyjnie dzieli się na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię. Nazwy pochodzą od koloru ziemi.

Obszar Istrii proponuje nie tylko piękno błękitnych wód Adriatyku oraz słoneczne wybrzeże, ale także wędrówki ścieżkami, które wiodą do średniowiecznych miasteczek. Miłośnicy jazdy rowerem mają tu do dyspozycji ponad 60 różnych ścieżek rowerowych, wiodących wzdłuż wybrzeża lub w kontynentalną część półwyspu.

Będąc na Istrii nie sposób nie skosztować jej smaków: owoców morza, smakowitych trufli, aromatycznych muskata i rubinowego teranu. Na półwyspie istnieje ok. 70 prywatnych winiarni, w których można degustować lokalne istryjskie wino.

Warto odwiedzić:

 • Park Brijuni - jest to archipelag 14 wysp, pełnych niespotykanych gatunków roślin i zwierząt.
 • Pula - największy ośrodek miejski Istrii, różnorodny kulturowo, ze znakomicie zachowanym amfiteatrem rzymskim z I w. n. e.
 • Porec - W starej części miasta zachował się układ urbanistyczny z czasów rzymskich oraz wiele zabytków romańskich i gotyckich. Ślady minionych epok, widoczne niemal na każdym kroku czynią to miasto niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Na północnym krańcu starego miasta, można znaleźć wiele doskonałych miejsc do kąpiel w morzu. W Porecu znajduje się Bazylika Eufrazjusza, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Rovinj - najbardziej malownicze miasteczko w Chorwacji, jest nazywane małą Wenecją. Obiektem zasługującym na szczególną uwagę w Rovinj, jest barokowa katedra św. Eufemii, której masywna wieża wznosi się nad miastem.
 • Divigrad - tzw. miasto duchów, są to ruiny średniowiecznego miasta.
 • Palud - rezerwat ornitologiczny.

Kvarner

Kvarner to teren mitycznych wysp Absyrta i niezapomnianych riwier w miastach: Opatija, Crikvenica, Novi Vinodolski i Rijeka. Kvarner to region z najdłuższą tradycja turystyczną. Nic więc dziwnego, że ma do zaoferowania przybyszom wiele atrakcji. Na każdym kroku można się natknąć na wiekowe wille oraz piękne ogrody i parki. Kvarner kusi wyjątkową i bardzo zróżnicowaną przyrodą. Z jednej strony znajduje się tutaj wspaniale rozwinięta linia brzegowa, z malowniczymi wyspami i zatokami, z drugiej strony, w części kontynentalnej możemy podziwiać zielone tereny Gorskiego Kotaru i Liki. Na Kvarnerze dobrze poczuje się każdy, kto lubi gwar kurortów, takich ja przepiękna Opatija. Jeśli jednak poczujesz się zmęczony słoneczną riwierą, znajdziesz wytchnienie w odległości ok. 10 km, gdzie zaczynają się rozciągać zielone górskie szczyty.

Warto odwiedzić:

 • Rijeka - to największy chorwacki port handlowy. Powstała na miejscu dawnej osady rzymskiej. Mimo, iż w mieście znajduje się wiele uroczych miejsc, niektórzy uważają, że jest to miasto bez duszy, z dużą liczbą blokowisk. Bardzo ładne jest centrum zamknięte dla ruchu kołowego, Korzo (deptak) oraz barwny targ. Ponadto na uwagę zasługują: Galeria Sztuki Współczesnej Dolać, Muzeum Morskie i Muzeum Rewolucji Narodowej. Wśród turystów popularny jest także Zamek Trsat, wzniesiony na wysokim wzgórzu, skąd rozciągają się widok na Rijekę i kanion rzeki Rjećina.
 • Opatija - jest to jeden z najbardziej eleganckich chorwackich kurortów, leżący na zachód od Rijeki. Nad brzegiem morza biegnie promenada, z której rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Kvarnerską. Większa część Opatii pokryta jest pielęgnowanymi parkami z przepięknymi egzemplarzami roślinności riwiery.
 • Gorski Kotar - górzysty region w Chorwacji, położony między miastami Karlovac i Rijeka. Ponad 60% obszaru pokryte jest lasami, stąd też region zwany jest zielonymi płucami Chorwacji lub chorwacką Szwajcarią. Jednak lasy to nie wszystko. Gorski Kotar to także łąki, jaskinie, endemiczne rośliny oraz rzadkie zwierzęta.
 • Lika - nazwa tego obszaru pochodzi od celtyckiego słowa likis, które oznacza "piękny kraj". Lika to piękne lasy, soczyste pastwiska, kryształowo czysta woda oraz zabytki lokalnej architektury. Na terenie Liki znajduje się Park Narodowy Jeziora Plitwickie, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Park założono w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

Dalmacja

Dalmacja - obejmuje obszar od Zadaru aż po Dubrownik. Dalmacja to malutkie, zaciszne miasteczka, a jednocześnie nadmorskie, gwarne kurorty. To historia, która zostawiła tutaj swoje ślady i skarby kultury. To piękna, egzotyczna przyroda, tradycyjna kuchnia i wino. To rześkie, morskie powietrze i rozpalone słońce. To urocze zakątki, malownicza linia brzegowa z dziesiątkami przybrzeżnych wysp i krystalicznie czystą wodą. To charakterystyczny, nieśpieszny rytm życia, który pozwala odprężyć się i poczuć spokój, a także dobra zabawa, radość życia, gościnność, spontaniczność i uśmiech na twarzy. To wszystko sprawia, że Dalmacja jest idealnym miejscem na wymarzone wakacje. Burzliwa przeszłość Dalmacji pozostawiła swój ślad na tym obszarze w postaci bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturalnego. Na każdym kroku możemy tu spotkać wspaniałe pałace, wille, katedry, dzwonnice, które przenoszą nas w inny, nieznany świat.

Bogata oferta turystyczna zaspokoi najbardziej wymagających - można poleniuchować w ciszy i spokoju, jak również spędzić czas aktywnie podczas wycieczek, uprawiając sport lub oddając się licznym rozrywkom, w tym degustacji specjałów w licznych gospodach, winiarniach, kawiarenkach oraz ekskluzywnych restauracjach. Główne ośrodki to Zadar, Split, Szybenik, Trogir, a przede wszystkim - piękny Dubrownik.