Split

Split jest drugim, co do wielkości, miastem w Chorwacji, łączy w sobie urok historycznego miasta i pięknego wybrzeża, dlatego w Splicie czeka na Was wspaniała, śródziemnomorska atmosfera, bogata historia i liczne atrakcje turystyczne. Starówka w Splicie, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstała na ruinach pałacu cesarza Dioklecjana, pochodzącego z 305 r. Pałac Dioklecjana stojący nad zatoką, jest jedną z najwspanialszych, zachowanych do dziś, rzymskich budowli na całym świecie. Został zbudowany jako potężna, prostokątna forteca, otoczona murami, które zostały wzmocnione wieżami.

Split

Poza historycznym centrum miasta warto odwiedzić liczne muzea i galerie, które przybliżą nam historię i charakter tego regionu m in.: Muzeum Morskie, w którym obejrzeć można kolekcję map wojennych; Galeria Ivana Mestrovicia, gdzie oglądać można ekspresjonistyczne rzeźby artysty, i zwiedzić miejsce, gdzie rzeźbiarz chciał spędzić ostatnie lata swego życia; Muzeum Miejskie, które znajduje się w Pałacu Papalicia z XV wieku. Dodatkowo odwiedzić można zabytkowe kościoły z IX - XV wieku, skarbiec katedry, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Etnograficzne i wiele innych ciekawych miejsc.

W Splicie znajduje się najwęższa na świecie ulica, nosząca wiele wyjaśniającą nazwę "Pusti me da prodem" (przepuść mnie).

Park Przyrody Biokovo widnieje ponad morską linią brzegową, pełen wielu gatunków roślin i zwierząt. Ze szczytów można zobaczyć wyspę archipelagu splitskiego - słynną Brac. Zwana jest "wyspą kamienia", gdyż stanowi źródło wydobycia pięknego, białego surowca kamiennego. Budulec ten był wykorzystany chociażby przy wznoszeniu siedziby Białego Domu czy Parlamentu w Wiedniu.