Szybenik

Miasto Szybenik usytuowane jest niezwykle malowniczo na okolicznych wzgórzach i nad zatoką. W mieście znajduje się zabytkowa starówka, wyłączona z ruchu kołowego, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto przyjechać do Szybenika chociażby po to, żeby zobaczyć katedrę Św. Jakuba, której biała kamienna kopuła "unosi się" nad miastem. Świątynia reprezentuje styl przejściowy między gotykiem a renesansem. Budowano ją ponad sto lat (1431-1536). Niesamowite dzieło ludzkich rąk, stworzone z kamiennych bloków - bez dźwigów i zaawansowanych technologii.

Szybenik

Na starówce znajdują się także inne ciekawe zabytki. Wśród nich są m.in.: zespół klasztorny Franciszkanów z bezcennymi rękopisami (najstarszy pochodzi z XI wieku) oraz pięknymi freskami z XIV-XV wieku; Pałac Biskupi; Pałac Książęcy; budynek ratusza z XVI wieku; kamienny kościół Św. Barbary, w którym obecnie znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej.

Nieco bardziej oddalona od centrum jest, najwyżej położona część dawnych fortyfikacji, twierdza św. Jana, natomiast najbardziej nietypową lokalizację ma XVI-wieczna twierdza św. Mikołaja, która znajduje się u ujścia rzeki Krka do Morza Adriatyckiego, w miejscu określanym jako cieśnina św. Antoniego. W przeszłości służyła jako więzienie.

Ponadto urzeknie nas z pewnością Park Narodowy Krka pełen kaskad i jezior oraz Park Narodowy Kornaty, obejmujący archipelag wysp Morza Śródziemnego. Stanowi on niesamowite połączenie bieli skał z lazurem wody, uroczych zatoczek i przystani.