Zagrzeb

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji, a tym samym jej centrum politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Historia Zagrzebia, który powstał z połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości, liczy ponad 900 lat. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż Zagrzeb jest miastem stworzonym dla turystów. Z jednej strony istnieje tu wspaniałe Stare Miasto pełne zabytków i miejsc historycznych, a z drugiej jest to nowoczesna metropolia z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Wszystko wieńczą piękne ulice, skwery i tarasy ogrodowe.

Zagrzeb

Zagrzeb składa się z dwóch części: Górnego Miasta (część zabytkowa) i Dolnego Miasta (nowe centrum), między którymi możemy poruszać się pieszo, warto jednak przejechać się naziemną kolejką linową kursującą co 10 minut między Dolnym a Górnym Miastem.

W Zagrzebiu znajduje się kilka niezwykle ciekawych muzeów m.in. Muzeum Mimara, w którym można zobaczyć dzieła wielu wspaniałych artystów, takich jak Rembrandt, Rubens, Caravaggio, Renoir, van Dyck. Cała kolekcja liczy około 4000 obiektów. A także Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Etnograficzne z ekspozycjami chorwackich strojów ludowych i instrumentów muzycznych oraz bogate zbiory ludowej kultury Etiopii, Ameryki Południowej, Chin i wysp Pacyfiku.

Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Zagrzebia jest neogotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku z dwoma strzelistymi wieżami i średniowiecznymi freskami we wnętrzu. Na północny wschód od katedry rozciąga się założony w XIX wieku park Ribnjak, w którym można odpocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu miasta. Spacerując po Zagrzebiu nie sposób nie zauważyć kościoła świętego Marka z XIII wieku. Z daleka widać niezwykłe zdobienia dachu, na którym z kolorowych dachówek ułożono herby Zagrzebia i Chorwacji. Wewnątrz znajduje się nietypowa figura Matki Boskiej przedstawionej jako chorwacka chłopka.

Urok Zagrzebia tkwi w pięknych placach, kawiarniach, tarasach ogrodowych oraz bardzo zadbanych parkach. Znakomitym środkiem transportu w tym są tutaj charakterystyczne, niebieskie tramwaje kursujące w dzień i w nocy, z których okien można podziwiać krajobrazy i chłonąć atmosferę miasta.